Nekilnojamojo turto pirkimas – vienas iš maloniausių, tačiau kartais sudėtingiausių veiksmų ir apsisprendimų. Tam, kad palengvinti įsigijimo procesus svarbu aptarti svarbiausius būsto pirkimo aspektus.
Beje, jei norite ypač tiksliai žinoti kokiais žingsniais vadovautis perkant nekilnojamą turtą, būtinai perskaitykite mano paruoštą straipsnį – būsto pirkimo etapai.
Pažadu, jog jei apsvarstysite visus žemiau išvardintus aspektus, kuriuos reikia žinoti perkant būstą, jį įsigyti taps keletą kartų lengviau ir sutaupys jūsų laiką ir nervus.
1. Poreikių ir finansinių galimybių išsiaiškinimas
Prieš renkantis butą, kotedžą ar namą reikia gerai apsvarstyti ko ištikrųjų norite, bei kodėl dabartinė gyvenama vieta nėra tinkama: ką norėtumėte keisti ir kodėl. Jei šiam Jūsų noro įgyvendinimui reikalinga paskola taip pat reikėtų nepamiršti pasikonsultuoti su banku ir išsiaškinti savo finansines galimybes.
2. Prioritetų išskirstymas
Labai svarbu susidėlioti prioritetus: kam skiriate didžiausią dėmesį bei kas atrodo svarbiausia ar kas yra ne tiek svarbu renkantis būstą. Svarbu atkreipti dėmesį į vietą, plotą, kambarių skaičių, susisiekimą ir žinoma, kainą. Susiskirstymas gali padėti sutaupyti laiko.
Ką svarbu žinoti perkant NT?
Protingas sprendimas dėl konkretaus turto įsigijimo gali būti priimtas tik išanalizavus esamą susijusią apie turtą. Veiksniai į kuriuos privalu atsižvelgti: jei turite vaikų, svarbu netoliese esančios mokyklos ir darželiai. Artimiausia prieiga prie transporto priemonės į darbo vietą arba iš jos, tai taupys jūsų laiką ir pinigus. Parduotuvės, maitinimo paslaugos ir poilsio centrai. Arti vietos, kurios bus skirtos poilsiui, aktyviai veiklai lauke ar sportui. Įvairios viešosios ir sanitarinės paslaugos. Patartina atkreipti dėmesį į šalia ar tame rajone atliekamus statybos darbus, kurie gali būti naudingi arba priešingai, gali pakenkti būstui ir jo aplinkai.
3. Naujo buto paieška bei senojo pardavimas
Buto paiešką galima vykdyti patiems, tačiau dažnai žmonės dėl žinių stygiaus nekilnojamojo turto srityje kreipiasi pagalbos į NT brokerius, kurie padeda surasti ir pasiūlyti geriausią variantą, atsižvelgiant į poreikius ir galimybes. Svarbu paminėti, jog pagrindiniuose portaluose butų kainos dažnai neatitinka rinkos kainų ir kartais yra net 50 proc. didesnės, o jei dar papildomai tenka rūpintis senojo buto pardavimu NT brokerio pagalba tikrai padės suvaldyti situaciją.
Jei dar neturite asmeninio NT brokerio, kitame patarime įvardinau, kurios Kauno nekilnojamojo turto agentūros yra patikimiausios.
4. NT vertinimas
Radus tinkamą nekilnojamojo turto variantą ir apsisprendus dėl jo pirkimo, prieš pasirašant preliminariąją sutartį, būtina patikrinti ar dokumentai yra tvarkingi ir nėra jokių apribojimų: areštų, įkeitimų, nesumokėtų mokesčių bendrijai ar nebaigtų pirkimo sąndorių. Būtina įsitikinti ar perkamo buto kaina atitinka rinkos vertę.
5. Kredito gavimas
Atlikus turto vertinimą, banke galima užpildyti prašymą kreditui gauti, o vėliau sudaryti preliminariają pirkimo-pardavimo sutartį prieš tai išsiaiškinus avanso dydį, terminus bei įsipareigojimus.
6. Pagrindinė sutartis
Pirkimo-pardavimo pagrindinė sutartis yra pasirašoma pas notarą, kurioje yra apibrėžiama tikslus atsiskaitymas bei laikas. Derinant sutartį brokerio pagalba taip pat gali būti labai naudinga, kad pašalinti visus trukdžius.
7. Būsto įregistravimas ir draudimas
Norint gauti nuosavybės teisę patvirtinantį įrašą, reikia įregistruoti nuosavybės teisę į įsigytą turtą VĮ Registrų centre. Įsigytą turtą rekomenduojama apdrausti banko naudai visam kredito laikotarpiui nuo gaisro, žaibo, sprogimo ar trečiųjų asmenų neleistinos veiklos.