Kaunas – miestas, kuris, kalbant apie būsto rinką, dažnai lieka šešėlyje. Tačiau nebūtinai pelnytai: pastaruosius keletą metų į laikinąją Lietuvos sostinę vis dažniau atsigręžia ne tik vystytojai, bet ir pirkėjai. Vis dėlto, šiuo metu NT rinka Kaune patiria išbandymą: norinčių pirkti daug, o parduoti – mažai, jie vis dar lūkuriuoja.
Daugiau norinčių pirkti nei parduoti
Praėjusiais metais Kaune butų pardavimai vos vos viršijo 2019 metų rezultatus, o per paskutinį praeitų metų ketvirtį laikinojoje sostinėje buvo parduota apie 300 naujos statybos butų, kai Vilniuje – 1800. Nord atrodytų, kad parduotų naujos statybos butų skaičiai skiriasi kaip diena ir naktis, „Žinių radijo“ laidoje „Tarp keturių sienų“ NT brokeris, dirbantis Kaune, Tadas Meiliūnas sako, kad NT rinka laikinojoje Lietuvos sostinėje per pastaruosius septynerius metus labai atsigavo. Anot jo, pirmieji atsigavimo ženklai buvo matomi po 2007-2008 metų finansinės krizės praėjus keleriems metams.
„Į Kauną gyventi grįžau 2013 metais, po metų pradėjau dirbti NT brokeriu. Nuo to laiko Kaunas labai pasikeitė, prieš man išvažiuojant 2007 metais. Tada Kaunas buvo visiškai apmiręs, naujos statybos projektų visiškai nebuvo. Kai grįžau, situacija buvo pasikeitusi. Po krizės jau buvo šiek tiek NT rinka pajudėjusi ir 2015 metais buvo lūžis, kai atėjo nauji projektai, pradėti vystyti nauji daugiabučiai, pradėta statyti didelis kotedžų kiekis. Jau tada buvo daugiau iš ko rinktis, nes prieš tai buvo tik pavieniai projektai“, – prisimena pašnekovas.
Pasak jo, tokį lūžį galėjo lemti pagerėjusi žmonių finansinė padėtis, pirkėjų galimybės įpirkti. Be abejo, įtakos turėjo ir bankai, kurie drąsiau ėmė finansuoti būstų įsigijimus ir žmonės apie praėjusią finansų krizę pamiršo.
Tiesa, anot T. Meiliūno, gali būti, kad kauniečiai ir anksčiau būtų pradėję pirkti naujus būstus, tačiau tuo metu nebuvo pakankamos naujos statybos butų, namų, kotedžų pasiūlos.„Vystytojai buvo sustoję, nieko nevystė ir po truputį mažais žingsniais grįžo į rinką, ir kai jie grįžo, kaip sniego gniūžtė pradėjo ridentis ir dabar turime, ką turime. Situacija tapo labai gera, klientams atsirado, iš ko rinktis, ką nusipirkti“, – sako NT brokeris.
Tačiau, kita vertus, pasak T. Meiliūno, šiuo metu Kaune jaučiamas NT rinkos sąstingis. Jam įtakos galėjo turėti koronaviruso pandemija, kuri privertė dalį vystytojų dar praeitais metais pakoreguoti statybų planus. Šiuo metu Kaune yra vystomi 22 naujos statybos būstų projektai.
„Kaune yra susidaręs NT vakuumas: žmonės nori pirkti, bet neperka, kol neparduoda savo būsto, lygiai taip pat mąsto jų kaimynas ir susidaro tokia ilga grandinė. Turiu didelį kiekį klientų, kurie nori pirkti, bet pirmiausia nori parduoti savo būstą. Ta grandinė taip tęsiasi, viskas stovi, nes kol kas antrinės rinkos objektų rinkoje nėra, o pirminėje – yra. Tai laukiame pavasario, kada žmonės pradės pardavinėti NT antrinėje rinkoje, tada ir pirminė rinka bus aktyvesnė“, – pažymi NT brokeris.