Įsigijote skypą ir planuojate statyti namą, tačiau nežinote, nuo ko pradėti? Patyręs nekilnojamojo turto specialistas Tadas Meiliūnas sako, jog pirmiausia reikia surinkti nemažai dokumentų, be kurių statybų negalėsite pradėti. Jeigu sklypas yra namų valdoje, pirmiausia turite parengti statinio projektą. Susikūrus savo namo viziją – apgalvojus, kokio ploto, kelių aukštų namo norite, kiek ir kokių patalpų jums reikia ir kitus dalykus, namo projektą galite išsirinkti pasidairę internetiniuose namų kataloguose, kuriuose siūlomas gausus jų pasirinkimas.
Tada reikėtų kreiptis į savo miesto ar rajono savivaldybę dėl specialiųjų architektūrinių reikalavimų bei sąlygų projektavimui išdavimo. Tai galite padaryti ir internetu.
Padėti suformuoti prašymą savivaldybei, pakonsultuoti dėl pačio namo pasirinkimo gali ir projektuotojas-architektas. Gavus dokumentą su sąlygomis, šis specialistas suprojektuos ir pritaikys namą Jūsų sklype, atsižvelgdamas į Jūsų norus ir laikydamasis nurodytų reikalavimų, taip pat gaus statybos leidimą. Kreipiantis dėl jo, reikės pateikti statinio projektą, žemės sklypo nuosavybės teisę ar kitą, valdymo teisę patvirtinantį dokumentą, statinio (sklypo) bendraturčių sutikimą, dokumentą dėl statinio statybos techninio prižiūrėtojo paskyrimo. Taigi, Jums reikės pasamdyti statybos vadovą ir statybos techninį prižiūrėtoją.
Statant namą Jums prireiks ir daugybės kitų specialistų. Reikės pasirūpinti ne tik būsimus namus suprojektuosiančiu architektu, statybos vadovu ir techniniu prižiūrėtoju, bet ir statybininkų brigada, santechnikais, interjero dizaineriais, nuo kurių kompetencijos priklausys, kaip kokybiškai ir laiku bus atlikti statybos darbai. Sklandžios statybų eigos užtikrinime labai svarbų vaidmenį atlieka matininkas-geodezininkas – be jo negali būti pradėti dauguma namo statybų etapų, pradedant būsto projektavimu, baigiant galutiniu namo pridavimu ir užregistravimu Registrų centre. Todėl labai svarbu pasirinkti profesionalų specialistą, kuriuo galėtumėte pasitikėti, o jis užtikrintų kokybiškas ir laiku atliekamas paslaugas.
Gavus statybos leidimą, statybos vadovas ir techninis prižiūrėtojas, atsižvelgdami į Jūsų norus, finansines galimybes bei lūkesčius pasiūlys efektyviausią statybos būdą, o meistras su statybininkų brigada pastatys ir įrengs Jūsų namą. Pabaigus statybas Statybos inspekcijai reikės pateikti užbaigto statyti namo deklaraciją, o ją patvirtinus, galėsite įregistruoti namą bei nuosavybės į jį teises Registrų centre.
Nekilnojamojo turto ekspertas Tadas Meiliūnas pataria, jog norint taupyti brangų laiką ir išvengti daugybės rūpesčių, planuojant namo statybas verta pasisamdyti Projekto bei statybos vadovą, pasirūpinsiantį, kad visi statybos etapai – nuo projekto parengimo iki namo pridavimo – vyktų itin sklandžiai.
Jei namo statybai planuojate imti paskolą, dėl Jūsų statybų finansavimo kreipkitės į banką ir išsiaiškinkite savo galimybes. Norint gauti paskolą, įprastai reikia turėti apie 20–30 proc. savų lėšų, kurios daugeliu atveju turi būti panaudotos pirmiesiems statybos etapams įgyvendinti, nes bankui reikia turto, kurį galite įkeisti.
Dokumentai, kuriuos reikia pateikti kreipiantis dėl paskolos namo statybai:
- Užstatomo nekilnojamojo vertinimo ataskaita;
- Statybos leidimas ir projektinė dokumentacija;
- Statybos darbų sąmata, nurodant atliktus ir neatliktus darbus;
- Darbo sutartys.
Turite daugiau klausimų? Profesionalūs mūsų specialistai pasirengę į juos atsakyti.