Nemokama konsultacija

Nekilnojamojo turto pardavimas/įkeitimas turint nepilnamečių vaikų

Šeimos turtas – vienam arba abiems vaiko tėvams nuosavybės teise priklausantis nekilnojamasis turtas, kuriame šeima gyvena arba yra deklaravę savo gyvenamąją vietą (kai tai yra vienintelis šeimos turimas turtas arba turtas VĮ Registrų centre deklaruotas šeimos turtu).

Siekiant apsaugoti nepilnamečių vaikų interesus ir teisę į gyvenamąjį būstą, vaiko tėvai, norėdami perleisti nuosavybės teisę į šeimos turtą, įkeisti turtą bankui ar kitaip perleisti ar suvaržyti teises į nekilnojamąjį turtą, turi kreiptis į teismą įrodydami, kad vaiko interesai ir gyvenimo kokybė nebus pažeista. Teismui pateikiamas prašymas dėl leidimo turto pardavimui, įkeitimui ar kitiems veiksmams.

Dažnai pasitaikanti situacija: šeima turi ne vieną nekilnojamąjį turtą, o tame, kurį nori parduoti faktiškai negyvena. Tokiu atveju, jei tame turte yra deklaruota turtą parduodančių asmenų ir nepilnamečio vaiko ar vaikų gyvenamoji vieta, teismo leidimas yra reikalingas.

Kokius žingsnius reikia atlikti prieš pateikiant prašymą teismui? 

Sąrašas dokumentų, kurie pridedami teismui, kaip priedai prie prašymo išduoti teismo leidimą turtą parduoti arba įkeisti:

 • Pareiškėjo (-ų) asmens tapatybę patvirtinančio dokumento originalas (-ai) ir kopija (-os).
 • Santuokos liudijimo originalas ir kopija (jei kreipiasi vienas iš vaiko (-ų) tėvų, įrodymas apie esamą situaciją, ištuokos liudijimas, mirties liudijimas ir pan.)
 • Vaiko (-ų) gimimo liudijimo originalas (-ai) ir kopija (-os).
 • Pažyma iš Vaikų teisių apsaugos skyriaus, kad šeima nėra įtraukta į socialinės rizikos šeimų grupę.
 • Pažyma iš Seniūnijos apie šeimos deklaruotą gyvenamąją vietą ir šeimos sudėtį.
 • Parduodamo turto įsigijimo dokumentas (-i) originalas ir kopija.
 • VĮ Registrų centro išduotas pažymėjimas apie parduodamo nekilnojamojo daikto įregistravimą Nekilnojamojo turto registre originalas ir kopija.
 • Parduodamo turto preliminari pirkimo-pardavimo sutartis originalas ir kopija.
 • Kreditoriaus leidimas pardavimui jei turtas yra įkeistas. 
 • Įsigyjamo turto preliminari pirkimo-pardavimo sutartis arba įrodymai kur vaikas (-ai) gyvens pardavus nekilnojamąjį turtą originalas ir kopija.
 • Jei esate gavę banko garantinį raštą kito turto įsigijimui, jo originalas ir kopija.
 • Pažyma apie pareiškėjo (-ų) gaunamas pajamas už praėjusį 6 mėnesių laikotarpį. 
 • Prašymo originalus dokumentas.

Pateikiant prašymą dėl turto įkeitimo papildomai pateikiami šie dokumentai: įsigyto turto pirkimo-pardavimo sutarties originalas ir kopija, kredito sutarties originalas ir kopija arba raštas iš banko, patvirtinantis kredito suteikimą originalas ir kopija.

Kada pateikti prašymą teismui?

Prašymas teismui pateikiamas kai su potencialiu pirkėju esate pasirašę preliminarią pirkimo-pardavimo sutartį ir turite visus dokumentus, kurių pateikimo reikalauja teismas. Jei įsigyjate kitą turtą, tuomet turite būti pasirašę preliminarią pirkimo-pardavimo sutartį jo įsigijimui. 

Kuriam teismui pateikti prašymą bei dokumentus?

Prašymas teikiamas teisme pagal teikiančiojo gyvenamąją vietą (pvz.: jei gyvenate Kaune, Kauno rajone prašymai teikiami Kauno apylinkės teismo Kauno rūmams). Dokumentai gali būti pateikiami nuvykus į teismą, siunčiant Lietuvos paštu arba el. būdu per elektroninių paslaugų portalą e.teismas.lt.

Kokiais atvejais teismo leidimas nėra reikalingas?
 • Jei šeima turi ne vieną jiems nuosavybės teise priklausantį nekilnojamąjį turtą (gyvenamąsias patalpas) ir vaikų gyvenamoji vieta deklaruota neparduodamame turte.
 • Jei šeima yra pasirašiusi nuomos, panaudos sutartį gyventi kitame, jiems nuosavybės teise nepriklausančiame nekilnojamame turte, kuri yra įregistruota VĮ Registrų centre.
 • Jei šeima (įskaitant nepilnametį (-čius) vaiką (-us)) yra deklaravusi išvykimą iš Lietuvos ne trumpiau nei 6 mėnesius.
Kiek laiko užtrunka Jūsų prašymo nagrinėjimas teisme?

Prašymas nagrinėjamas rašytinio proceso tvarka. Teismas atsakymą turi pateikti per 5 darbo dienas. Jei įvyksta taip, kad teismas prašymą atmeta ir nurodo atmetimo priežastis, jas pašalinę ir pristatę teismo reikalaujamus papildomus dokumentus galite teikti prašymą pakartotinai.

Kiek kainuoja teismo leidimo išdavimas?

Teismo leidimo išdavimo paslauga yra nemokama, neskaitant galimų rinkliavų kitose įstaigose susijusiose su teismo leidimo išdavimu. 

Straipsnyje pateikta informacija yra bendrinio pobūdžio, todėl konkrečiu atveju siekiant sutaupyti laiko kviečiu kreiptis konsultacijai apie nekilnojamojo turto pardavimo/įkeitimo subtilybes.